wyszogrd

Gmina i Miasto Wyszogród położona jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim nad północnym brzegiem Wisły. Leży na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych: Zakroczym-Płock-Włocławek i Sochaczew-Płońsk.

Powierzchnia gminy wynosi 98 km², z czego 13,9 km² przypada na miasto, a 84,1 km² na 17 sołectw. Gmina ma charakter rolniczy. Zamieszkuje ją 6329 osób. Część gminy znajduje się w "Nadwiślańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu", na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty: "Kępa Rakowska", "Kępa Antonińska".

Wyszogród obok Płocka, Czerwińska i Czerska należy do najstarszych grodów Mazowsza. Graniczy z gminami z powiatu: płońskiego, sochaczewskiego, płockiego. Z gminą graniczą bezpośrednio następujące gminy:

 • od północego - wschodu z gminą Naruszewo,
 • od wschodu z gminą Czerwińsk nad Wisłą,
 • od południa z gminą Iłów, Młodzieszyn, Tułowice,
 • od zachodu z gminą Mała Wieś

Burmistrz — Jan Boszko

Urząd Gminy i Miasta,
ul. Rębowska 37,
09-450 Wyszogród
Tel. 024- 231-10-20,
fax 024- 231-10-24
www.wyszogrod.pl


Gmina i Miasto Wyszogród zajmuje powierzchnię 98 km2, z czego 13,9 przypada na miasto, a 84,1 na 17 sołectw. Mimo obecności miasta jest typową gminą rolniczą, w której użytki rolne zajmują 6.100 ha, co stanowi 62,3 % ogólnej powierzchni.

Przeważają gleby III i IV klasy, które stanowią łącznie 73 % gleb. Średni wskaźnik bonitacji wynosi 0,99. Największą grupę stanowią gospodarstwa od 7 do 10 ha. Średni areał w ostatnich latach sukcesywnie rośnie i aktualnie wynosi 8,70 ha. W uprawach rolnych dominują zboża, które zajmują ponad 50% upraw. Wśród zbóż przeważają uprawy żyta i mieszanek. Uprawa ziemniaków zajmuje ponad 400 ha, a warzyw gruntowych ponad 350 ha.

Na terenie miasta i gminy Wyszogród zarejestrowanych jest około 200 małych i średnich podmiotów gospodarczych. Małe i średnie przedsiębiorstwa wypełniają miejsce na rynku lokalnym w dziedzinie handlu, drobnej wytwórczości oraz działalności usługowej. W sektorze tym zatrudnionych jest około 4,8 % mieszkańców Gminy i Miasta Wyszogród.
Wyszogród jest jednym z najstarszych grodów Mazowsza. Piękne położenie na wiślanej skarpie, walory klimatyczne i niewielkie odległości od Płocka (40 km) i Warszawy (70 km) to atuty sprzyjające rozwojowi turystyki i rekreacji w Wyszogrodzie. Gmina oferuje tereny posiadające aktualne plany miejscowe z przeznaczeniem pod przemysł i usługi, ponadto tereny położone w strefie nadwiślańskiej na cele rekreacyjne. Malownicze, atrakcyjne turystycznie okolice Wyszogrodu powodują, że ma on duże możliwości realizacji swoich planów związanych z utworzeniem centrum rekreacji i turystyki, miejsca wypoczynku mieszkańców okolicznych dużych, uprzemysłowionych miast, takich jak Warszawa czy Płock.

Gminy partnerskie

 • Bodzanów
 • Brochów
 • Bulkowo
 • Mała Wieś
 • Młodzieszyn
 • Radzanowo
 • Wyszogród

Projekt pn. „Przywróćmy Wisłę mieszkańcom obszarów wiejskich”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju” zaprasza wszystkich zainteresowanych do obejrzenia cyklu filmów zrealizowanych w ramach projektu: ”Przywróćmy Wisłę mieszkańcom obszarów wiejskich”, pod wspólnym tytułem „Zakochaj się w Wiśle”.

I film promocyjny pt. „Wisła weekendowo” - promocja turystyki weekendowej miast w oparciu o walory rzeki Wisy - Zobacz film
II film promocyjny pt. „Wisła rekreacyjnie” - żegluga na rzece Wiśle – pozytywne przykłady - Zobacz film
III film promocyjny pt. „Wisła edukacyjne” - prezentacja szlaków turystycznych i przyrodniczych - Zobacz film
IV film promocyjny pt. „Wisła kulturalnie” - wydarzenia kulturowe w regionie w oparciu o walory rz. Wisły - Zobacz film

PROJEKTY FINANSOWANE Z KRAJOWEJ SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH

Projekt pn. „Innowacyjna wieś – dobre praktyki przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”

Realizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Projekt pn. "Tradycje polskiej wsi"

Festiwal ginących zawodów - pobierz plik

Informacja o wydarzeniu - pobierz plik

Relacja z wydarzenia - pobierz plik

Film "Ginące zawody" - obejrzy on-line

Spotkania członków LGD
 • Spotkania członków LGD
Mała Wieś
 • Mała Wieś
Mała Wieś
 • Mała Wieś
Radzanowo
 • Radzanowo
Mała Wieś
 • Mała Wieś
Radzanowo
 • Radzanowo
Bodzanów
 • Bodzanów
Wyszogród
 • Wyszogród
Bodzanów
 • Bodzanów
Bodzanów
 • Bodzanów

Kontakt

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju”

 

09-450 Wyszogród, ul. Rębowska 52 lok. 3
   (Piętro Restauracji Zamkowa)
  tel.: +48 575 225 871,
     tel.: +48 575 225 873 
                                                                                            

LGD „Razem dla Rozwoju” © 2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.