Urząd Gminy Brochów
05-088 Brochów
Brochów 125
Tel./fax 22 725 70 03, 22 725 70 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.brochow.pl
Wójt: Piotr Szymański
Sekretarz: Wioletta Dobrowolska
Skarbnik: Krzysztof Dymkowski
Gmina Brochów to gmina wiejska, położona w środkowej części Polski, w środkowozachodniej części województwa mazowieckiego, w granicach powiatu sochaczewskiego. Łączna powierzchnia gminy wynosi 119,81 km2. Obszar gminy zamieszkuje 4319 mieszkańców, średnia gęstość zaludnienia wynosi 36M/km2. Teren gminy podzielony jest na 22 sołectwa, w skład gminy wchodzi 31 miejscowości.
Ogólna charakterystyka gminy - stan na dzień 31.12.2014 r. (wg danych GUS)
ogółem | w skali powiatu | w skali województwa | |
Powierzchni | 119,81 km2 | 16.3 % | 0,3 % |
Liczba mieszkańców | 4319 | 5,1 % | 0,08 % |
Gęstość zaludnienia | 36 M/km2 | 116 M/km2 | 150 M/km2 |
Liczba miejscowości | 31 | 13 % | 0,4 % |
Obiekty zabytkowe:
Na terenie gminy Brochów znajdują się następujące obiekty zabytkowe:
- zespół kościoła parafialnego p.w. św. Rocha, fundacja w XII w.:
- Kościół -wzniesiony w miejsce rozebranego w 1331 r. drewnianego kościoła, w stylu gotyku nadwiślańskiego. Początkowo budowla jednonawowa, o grubych murach wzmocnionych skarpami, bez gotyckiego sklepienia (obecne pochodzi z renesansu), gruntowna przebudowa w latach 1551-1561 r. prawdopodobnie wg projektu Jana Baptysty z Wenecji, jako obiektu gotycko -renesansowego. Zniszczony niemal doszczętnie podczas najazdu wojsk szwedzkich, odbudowany przez Olbrachta Adriana Lasockiego. Unikatowa budowla, łącząca charakter sakralny i obronny (miejsce chrztu Fryderyka Chopina). Wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1005.
- dzwonnica (czworoboczna) I poł. XIX w., odbudowana po zniszczeniach wojennych w 1929 r.
- mur obronny XVI w. (odbudowany w latach 1925 -29 i 1946 -48)
- kaplica cmentarna w Brochowie - Janowie I poł. XIX w . (odrestaurowana w latach 1946-1948), cmentarz z zabytkowymi nagrobkami
- zespół dworsko -parkowy w Brochowie (z XVIII w.) -wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1231
- zespół dworsko -parkowy w Tułowicach
- dwór - klasycystyczny wzniesiony prawdopodobnie wg projektu Hilarego Szpilowskiego ok. 1800, wpisany do rejestru nr 1112. Po II wojnie światowej dwór popadł w ruinę, w latach -80 tych i 90 tych odbudowany przez prywatnego właściciela - nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki za najlepiej odrestaurowany obiekt zabytkowy oraz Medalem Europa Nostra (prestiżową nagrodą europejską w dziedzinie ochrony zabytków). Dwór stanowi piękny przykład architektury dworskiej okresu klasycyzmu na ziemiach polskich.
- park wpisany do rejestru pod numerem 1212,
- budynek mieszkalny (chałupa -początek XIX w.) we wsi Górki Nr 13 -wpisany do rejestru pod numerem 9 z 1999 r.
Turystyka:
Korzystne warunki klimatyczno - przyrodnicze i walory krajobrazowe gminy Brochów stanowią podstawę do rozwoju turystyki. Od północy obszar gminy graniczy z rzeką Wisłą. W pasie nadwiślańskim jest strefą krajobrazu chronionego, objętego ochrona w ramach Kampinoskiego Parku Narodowego i jego otuliny oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Tereny te posiadają korzystne warunki do rozwoju funkcji rekreacyjnej np. lokalizacji domków rekreacyjnych na działkach śródleśnych. Ważną dziedziną gospodarki w gminie Brochów staje się turystyka rozwijana w oparciu o szlaki turystyczne: motorowe, piesze, rowerowe, kolejki wąskotorowej - udostępniające walory przyrodniczo - krajobrazowe terenu. Dodatkowym atutem dla rozwoju turystyki jest brak na terenie gminy przemysłu, zakładów emitujących zanieczyszczenia do atmosfery oraz emitujących hałas o poziomie przekraczającym normy.
Na terenie gminy działa 7 gospodarstw agroturystycznych w miejscowościach: Bieliny, Olszowiec, Wólka Smolana, Tułowice, Sianno, Piaski Duchowne, Andrzejów. Ponadto noclegi oferuje kemping „Osada Puszczańska PTTK” w Tułowicach oraz Moto–Przystań w Plecewicach nad Bzurą, w ramach której funkcjonuje przystań kajakowa, pole namiotowe i kampingowe, plaża, plac zabaw i boiska sportowe, oferująca m.in., organizację spływów kajakowych i różnych imprez plenerowych.
Do atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie gminy należą:
- zabytkowe zespoły dworsko –parkowe w Brochowie i w Tułowicach,
- oznakowane szlaki turystyczne po Puszczy Kampinoskiej,
- tory kolei wąskotorowej, która kursuje w celach turystycznych na trasie Sochaczew – Brochów - Wilcze Tułowskie
- prywatne muzeum etnograficzne, chata wiejska i kolekcja sprzętów domowych w miejscowości Górki,
- czysta rzeka Łasica i coraz czystsza Bzura oferujące wiele form rekreacji wodnej, a w szczególności spływy kajakowe, występujące rzadkie gatunki flory i fauny oraz liczne pomniki przyrody.
Formy ochrony przyrody:
Gmina Brochów położona jest w obszarze węzłowym Puszcza Kampinoska o znaczeniu międzynarodowym, wchodzącym w skład Sieci Ekologicznej ECONET-PL. Kompleks Parku łączy z Doliną Wisły korytarz ekologiczny o znaczeniu międzynarodowym. Tereny gminy Brochów to również obszary mające istotne znaczenie w ochronie różnorodności biologicznej włączone do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Na terenie gminy Brochów występują liczne formy ochrony przyrody:
- Kampinoski Park Narodowy,
- Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu,
- Dolina Środkowej Wisły (obszar specjalnej ochrony ptaków),
- Kampinoska Dolina Wisły (specjalny obszar ochrony siedlisk),
- Puszcza Kampinoska (specjalny obszar ochrony siedlisk i obszar specjalnej ochrony ptaków),
- pomniki przyrody.